Arsene Lupin kontra Herlock Sholmes to zbiór dwóch opowiadań, w których słynny francuski włamywacz zmierzy się z nie mniej słynnym angielskim detektywem Herlockiem Sholmesem. Opowiadania po raz pierwszy pojawiły się w 1906 r. w gazecie „Je sais tout” jako Nowe przygody Arsene'a Lupina. W następnych latach Maurice Leblanc publikował kolejne wersje, z innymi zakończeniami. Herlock Sholmes oraz jego pomocnik Wilson to oczywiste nawiązania do bohaterów powieści Arthura Conan Doyle'a – Sherlocka Holmesa i doktora Watsona, które na początku XX w. odniosły ogromne sukcesy, także we Francji. Zresztą w pierwszej wersji opowiadań nazwiska te nie były przekręcone, ale ze względu na prawa autorskie Leblanc musiał je później zmienić. W pierwszej historii,Jasnowłosa dama, trzy osoby okradzione przez Arsena Lupina postanawiają sprowadzić z Londynu słynnego detektywa Herlocka Sholmesa do rozwiązania... zagadek kradzieży cennych przedmiotów. Sholmes wypowiada wojnę Lupinowi. W drugiej historii,Żydowska lampka, okradziony baron wzywa Herlocka Sholmesa na pomoc po zginięciu tajemniczej żydowskiej lampki z jego zbiorów. W sprawę również zamieszany jest Arsene Lupin, który szczerze odradza Sholmesowi angażowanie się w tę sprawę. Jak zakończą się pojedynki włamywacza i detektywa?
Druga część przygód słynnego francuskiego włamywacza Arsene'a Lupina przypadła mi do gustu bardziej niż jej poprzedniczka. Być może za sprawą rozwinięcia wątku Herlocka Sholmesa (nie mylić z Sherlockiem Holmsem ( ͡° ͜ʖ ͡°)), być może dlatego, że konwencja była mi już znana i wiedziałam bardziej czego się spodziewać. Przy drugiej części doszłam do wniosku, że warto przeczytać choć kilka odsłon tej klasyki kryminału. W istocie, intrygi utkane są dość ciekawie, a niezliczone talenty tytułowego bohatera...Czytaj całą recenzję
ali3en
2021-05-19
Ocena:
5 / 10
2 tom opowiadań o Aresenie Lupinie, w którym spotyka Herlocka Sholmesa, postać wzorowaną na Sherlocku Holmesie. Tak też nazywał się ten detektyw w książce Leblanca, przed roszczeniami o prawa autorskie, po których musiał zmienić imię i nazwisko bohatera, oraz jego przyjaciela Watsona (tu Wilson). Historie opisują zuchwałe włamania, kradzieże i porwania dokonywane przez Lupina, z tą różnicą względem pierwszego tomu, że tu poznajemy to z perspektywy Herlocka.