Zapewne jesteś, Czytelniku, klientem banku albo towarzystwa ubezpieczeniowego. Zanim na nowo zerkniesz w swoją umowę, przeczytaj tę książkę. To zapis rozmów, które Paweł Reszka, jeden z najlepszych polskich dziennikarzy śledczych, przeprowadził z kilkunastoma pracownikami albo byłymi pracownikami największych renomowanych banków, firm doradztwa finansowego i towarzystw ubezpieczeniowych. Z tych rozmów wyłonił się jednoznaczny obraz: w instytucjach finansowych każdego z nas starają się oszukać. To nie są jednostkowe przypadki naciągania klientów - to system. System, który działa od samej góry – prezesów banków i rad nadzorczych, do samego dołu - czyli zwykłych sprzedawców. System jest prosty: żyjemy z prowizji, więc wciskamy klientowi wszystko - począwszy od niepotrzebnego ROR-u, kredytu, którego nigdy nie spłacisz, po polisolokaty, na których można tylko stracić. „Pracownik banku: wszyscy... wiedzieliśmy, że to, co oferujemy - polisolokaty, ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne itp. - jest toksyczne, że klient na pewno nie zarobi, a najprawdopodobniej straci swoje pieniądze. Od wciskania takich produktów mieliśmy prowizję. Sprzedawaliśmy więc nawet rodzinie i przyjaciołom.“ Paweł Reszka - jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy śledczych i politycznych, laureat wielu nagród. Pracował w „Rzeczpospolitej“, „Dzienniku“, teraz jest związany z „Tygodnikiem Powszechnym“. Współautor (razem z Michałem Majewskim) bestsellerowych książek Daleko od Wawelu i Daleko od miłości, pokazujących kulisy Pałacu Prezydenckiego za kadencji Lecha Kaczyńskiego i rządów Donalda Tuska.
Reportaże Pawła Reszki można albo kochać, albo nienawidzić. Na pewno ciężko być wobec nich obojętnym. Po dwóch częściach "Małych Bogów", przeczytałem "Chciwość". I mam podobne zarzuty. Że w kółko o tym samym. Że niektóre wypowiedzi są mocno sztuczne i z pewnością podkoloryzowane lub przeredagowane. Ale bardzo dobrze i bardzo szybko się to czyta.
Tym razem Paweł Reszka wziął na warsztat świat finansów, głównie powiązany z kredytami frankowymi i instrumentami inwestycyjnymi. Czyli jak ludzie dają...Czytaj całą recenzję
konik_polanowy
2019-04-13
Ocena:
8 / 10
pdf, 300 stron
Kasa, kasa i jeszcze raz kasa. Książka jest właściwie zbiorem rozmów z były/obecnymi pracownikami banków, firm ubezpieczeniowych i innych takowych na polskim rynku, gdzieś tak do 2009 (max 2010). Dowiadujemy się jak można było zostać kierownikiem/doradcą finansowym na początku XII wieku. Są imprezy integracyjne (i wyjaśnienie po co są one), wewnętrzna korespondencja (maile "motywacyjne") i szkolenie (lepsze byłoby określenie tresura).