Poznaj najlepsze metody tworzenia doskonałego koduJak pisać dobry kod, a zły przekształcić w dobry?Jak formatować kod, aby osiągnąć maksymalną czytelność?Jak implementować pełną obsługę błędów bez zaśmiecania logiki kodu?O tym, ile problemów sprawia niedbale napisany kod, wie każdy programista. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak napisać ten świetny, "czysty" kod i czym właściwie powinien się on charakteryzować. Co więcej - jak odróżnić dobry kod od złego? Odpowiedź na te pytania oraz sposoby tworzenia czystego, czytelnego kodu znajdziesz właśnie w tej książce. Podręcznik jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto chce poznać techniki rzetelnego i efektywnego programowania.W książce "Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty" szczegółowo omówione zostały zasady, wzorce i najlepsze praktyki pisania czystego kodu. Podręcznik zawiera także kilka analiz przypadków o coraz większej złożoności, z których... każda jest doskonałym ćwiczeniem porządkowania zanieczyszczonego bądź nieudanego kodu. Z tego podręcznika dowiesz się m.in., jak tworzyć dobre nazwy, obiekty i funkcje, a także jak tworzyć testy jednostkowe i korzystać z programowania sterowanego testami. Nauczysz się przekształcać kod zawierający problemy w taki, który jest solidny i efektywny.Nazwy klas i metodFunkcje i listy argumentówRozdzielanie poleceń i zapytańStosowanie wyjątkówKomentarzeFormatowanieObiekty i struktury danychObsługa błędówTesty jednostkoweKlasy i systemyWspółbieżnośćOczyszczanie koduNiech stworzony przez Ciebie kod imponuje czystością!
Jednymi z moich ulubionych duńskich cukierków są Ga-Jol - ich silny zapach lukrecji jest doskonałym uzupełnieniem naszego wilgotnego i chłodnego klimatu.
Czym jest czysty kod? to kod gdzie czytasz i wiesz... funkcje są krótkie, robią jedną rzecz a ich nazwa mówi wszystko, nie boisz się przerobić : if (x>0 && x na if (x>0 && x potem if(positionX>0 && positionX i w końcu if(PositionInBoundrys(positionX)) Książka zawiera masę oczywistości jak nie produkować...Czytaj całą recenzję
nightmaar
2021-03-17
Ocena:
7 / 10
Mam taką hipotezę roboczą, że jeśli ktoś zapyta na dowolnym forum programistycznym o polecenie jakiejś książki, to przynajmniej w jednej odpowiedzi pojawi się "Czysty kod".
Do pracy Martina wracam drugi raz, po kilku latach, żeby sprawdzić czy mogę coś z niej jeszcze wycisnąć. Przedstawiona "szkoła kodu" (porównanie do "szkoły sztuk walki") nie uzurpuje sobie miana do jednego słusznego toku myślenia, ale jest na tyle prosta, że obowiązuje raczej, a sporą część rozdziałów książki można streścić jednym...Czytaj całą recenzję