Relacja z podróży Johna Steinbecka i Roberta Capy po Związku Radzieckim w czasach zimnej wojny to klasyczna pozycja z gatunku literatury podróżniczej.Tuż po opadnięciu żelaznej kurtyny, John Steinbeck, wówczas laureat Nagrody Pulitzera, oraz znany fotograf wojenny Robert Capa podjęli śmiałą wyprawę do Związku Radzieckiego z zamiarem napisania reportażu dla gazety „New York Herald Tribune”. Sławni podróżnicy mieli rzadką okazję odwiedzenia nie tylko Moskwy i Stalingradu, lecz także ukraińskich wsi oraz Gruzji. Okrzyknięty przez recenzentów New York Timesa „znakomitym” tuż po jego wydaniu w 1948 roku, „Dziennik z podróży do Rosji” przedstawia kwintesencję tej wyprawy i pozostaje niezwykłym pamiętnikiem oraz unikatowym dokumentem historycznym.Steinbeck i Capa uwiecznili to, co widzieli, za pomocą słów i zdjęć, tworząc poruszający zapis codziennego życia zwykłych Rosjan. W odróżnieniu od innych... zachodnich reportaży na temat Rosji z tamtego okresu „Dziennik” jest wolny od ideologicznych obsesji. Zamiast tego Steinbeck i Capa zarejestrowali rzeczywistość życia robotników pracujących w fabrykach, urzędników państwowych oraz chłopów – społeczeństwa, które wyzwoliło się z koszmaru II wojny światowej. Na tym tle dostajemy wgląd w życie dwóch wybitnych artystów u szczytu mocy twórczych, realizujących wewnętrzną potrzebę dokumentowania kondycji ludzkiej.
Znany i lubiany pisarz John Steinbeck że znanym i lubianym fotografem Robertem Capą w 1947 roku wybrali się do Związku Radzieckiego, żeby sprawdzić i przedstawić jak wygląda życie przeciętnego Rosjanina.
Jako reportaż ta książka leży. Steinbeck zbyt luźno do tego podszedł, za dużo się tam wybawili, opili i byli traktowani jak gwiazdy. Byli także bardzo kontrolowani, mieli małą swobodę w podróżowaniu i robieniu zdjęć, spotykali się głównie z ludźmi z elity.
Bohaterami noweli jest grupa ludzi przemierzających w różnym celu Kalifornię. Zwykła podróż komplikuje się kiedy autobus ulega awarii, a jego właściciel postanawia ugościć podróżnych. Bohaterami są bardzo różni ludzie, każdy z nich ma inny stosunek do tego co się wokół niego dzieje. Są tam starzy i młodzi, bogaci i biedni, wykształceni i niedouczeni. To właśnie te psychologiczne aspekty każdego z tych kilku bohaterów są główną tematyką książki.