„Spośród wielu sposobów, do których uciekają się pisarze, by opowiedzieć świat, preferuję posługiwanie się narracją precyzyjną, jasną i uczciwą, która opisuje fakty z życia codziennego w sposób fascynujący” – z wywiadu z autorką. „Ferrante udało się to, co poza Umberto Eco nie udało się we Włoszech po wojnie żadnemu z wielkich pisarzy mężczyzn – ani Primowi Leviemu, ani Italowi Calvinowi, ani włoskim noblistom poetom, Salvatoremu Quasimodo i Eugeniowi Montalemu, oraz dramaturgowi Dario Fo. Zyskała wielką popularność wśród światowej publiczności” – Juliusz Kurkiewicz, „Gazeta Wyborcza”. Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć... wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu. Niezwykła opowieść o przyjaźni i dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez biedę, ciemnotę i przemoc.
Całkiem lekka i niewymagająca książka, będąca opowieścią dojrzałej kobiety, która na wieść o zaginięciu swojej przyjaciółki z dzieciństwa, wraca wspomnieniami do czasów wczesnej młodości, chcąc przedstawić pełen obraz osoby, jaką była zaginiona.
Książka bardzo przyjemnie oddaje klimat Włoch z lat 50. i 60. Akcja rozgrywa się w Neapolu i toczy linearnie od niewinnego, choć nie zawsze łatwego, dzieciństwa głównych bohaterek aż po lata młodzieńcze i powolne wkraczanie w dorosłość. Pokazuje też realia...Czytaj całą recenzję
vivianka
2020-06-02
Ocena:
8 / 10
Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni.
Wspaniale opisana historia. Czyta się przyjemnie, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu we Włoszech w latach 40, 50.