Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie? Wielka klęska może być początkiem wielkiego sukcesu. Wielki sukces może poprowadzić wprost do wielkiej klęski. Rafał A. Ziemkiewicz otwiera nowy rozdział swojej twórczości, do którego dojrzewał w trakcie ostatniej dekady. To już nie jest zwyczajna publicystyka, to błyskotliwa analiza powodów, dla których na przestrzeni dziejów nasze bohaterstwo obracało się przeciw nam. Świetnie zaobserwowane i znajdujące potwierdzenie w dokumentach źródłowych analogie i procesy nieuchronnie prowadzące do niepotrzebnego rozlewu polskiej krwi na frontach całego świata. Siedemdziesiąt lat od zakończenia II Wojny Światowej można już bez kompleksów obalać mity i bajki, którymi karmiono nas z pokolenia na pokolenie.
Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie? Wielka klęska może być początkiem wielkiego sukcesu. Wielki sukces może poprowadzić wprost do wielkiej klęski. Rafał A. Ziemkiewicz otwiera nowy rozdział swojej twórczości, do którego dojrzewał w trakcie ostatniej dekady.
Będąc uprzednio zapoznany z książką Piotra Zychowicz "Pakt Ribbentrop-Beck" (która przypadła mi do gustu), po "Jakim pięknym samobójstwie" spodziewałem się czegoś podobnego - czyli gdybania co stałoby się jeśli Polska w '39 przyjęłaby...Czytaj całą recenzję
majorgross
2016-01-18
Ocena:
10 / 10
Tytuł: Jakie piękne samobójstwo Autor: Rafał A Ziemkiewicz Gatunek: historia,publicystyka ★★★★★★★★☆☆
Zacząłem od "Jakie..." i wciągnęło mnie pióro RAZa. Mam wrażenie, że on tworzy tak jak Kękę - ma temat przewodni i do niego dopisuje dygresje, przemyślenia i przemyca ciekawe historie.
"Jakie..." - dobra historia, o polskich klęskach. "Michnikowszczyzna..." - o kulcie Adama. "Czas..."- o ambicjach Jarosława.
Lektura na czasie, idę szukać kolejnych dzieł autora.
v....a
2015-03-10
Ocena:
7 / 10
Książka o tym, jak Polska przegrała. Z samą sobą i ze wszystkimi wokół. Większość tekstu poświęcona jest sytuacji politycznej kraju po 1918. roku, opisywanej w sposób dość chaotyczny, skacząc pomiędzy okresami raz za razem. Ale czyta się zaskakująco płynnie, może dlatego, że RAZ konsekwentnie unika jakichkolwiek analogii do czasów współczesnych. To całkiem niezła pozycja, jeśli ktoś, tak jak ja, wiedzę na temat tego okresu historii ma dość ograniczoną.