Od dzieciństwa Kafka zdawał sobie sprawę, że jest stale przez ojca oceniany i ta ocena nie jest dla niego korzystna. W 1919 roku napisał przejmujący list do ojca, w którym podkreśla, że ciągły lęk, poczucie małości wobec rodzica skrzywiły jego psychikę, zdecydowały o braku wiary w siebie i poczuciu własnej słabości. Miłość do ojca miesza się tu z nienawiścią.
O Autorze: Franz Kafka urodzony w 1883 roku w Pradze niemieckojęzyczny pisarz o żydowskich korzeniach. Studiował filologię germańską oraz prawo, które ukończył, otrzymując tytuł doktora prawa. Po studiach pracował jako agent w firmie ubezpieczeniowej. Jego debiut przypada na 1908 rok i czasopismo „Hyperion". Pisał dziennik, opowiadania i powieści. Ostatnią – noszącą tytuł „Ameryka" – wydano już po jego śmierci w 1927 r. W utworach Kafki dominuje świat pozbawiony racjonalności, za to pełen surrealizmu i anonimowości. Jego bohaterzy to samotne i wyobcowane jednostki.
ISBN: 83-06-00058-7 Tłumacz: Janusz Sukiennicki Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Liczba stron: 60
De facto bez oceny, bo jak można oceniać czyjeś listy. Emocjonalne zwierzenie, pokazujące jak kruchy i wrażliwy był Kafka, jego skomplikowaną relację z tyranicznym ojcem, którego mimo własnych cierpień starał się nie winić za okropne wychowanie, i jak to wszystko ukształtowało go jako dorosłego człowieka. Niektóre fragmenty pasują również do mojej relacji, nie próbowałem powstrzymywać...Czytaj całą recenzję