Lata siedemdziesiąte XIX wieku. Rozkwitające Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. On – Henryk Sienkiewicz – początkujący, lecz już znany pisarz i publicysta, zapalony podróżnik i myśliwy, wnikliwy obserwator ludzi i przyrody. Ona – Ameryka Północna – dzika i cywilizowana, niespokojna i miłująca porządek, bezkresna i okrutna, choć dająca nadzieję na lepsze życie. A pomiędzy nimi: fascynacja i odraza, zauroczenie i trzeźwy osąd, onieśmielenie i twarda rzeczywistość, a przede wszystkim prawdziwa przygoda wyprawy w nieznane. Sienkiewicz w swych korespondencjach z podróży statkiem, koleją, konno i pieszo ukazuje niezwykle porywający obraz kolonizacji kontynentu. Przybliża trud przeprawy przez ocean, bujny rozwój miast, szał gorączki złota oraz groźne, piękne i dziewicze stepy, pustynie i góry.
Książka to zbiór listów Henryka Sienkiewicza z jego podróży do Stanów Zjednoczonych, gdzie wraz z przyjaciółmi (w tym wybitną aktorką Heleną Modrzejewską) przebywał w latach 1876-1878. Sienkiewicz najpierw opowiada o swojej podróży z Warszawy przez Cesarstwo Niemieckie, Belgię, Francję aż do Anglii, skąd z portu w Liverpoolu wypłynął transatlantykiem do Nowego Jorku. Z Nowego Jorku zaś przebył całą szerokość kraju drogą kolejową, po czym osiadł w Kalifornii, skąd odbywał...Czytaj całą recenzję
haussbrandt
2018-02-07
Ocena:
7 / 10
W lutym 1876 mój ulubiony polski pisarz wybrał się w podróż na drugą stronę Atlantyku. Swoje doświadczenia spisywał w listach i wysyłał do Polski, gdzie były publikowane. Sienkiewicz opisuje w nich swoją podróż z Warszawy do Anglii, wyprawę statkiem przez ocean, pobyt w Nowym Jorku, podróż koleją przez cały kontynent. Zajmuje to około 50% wszystkich listów. Reszta poświęcona jest jego pobytowi w Kalifornii.
Sienkiewicz w przyjemny sposób porównuje społeczeństwo amerykańskie do europejskiego, spisuje...Czytaj całą recenzję