Mieć czy być? To pytanie – dziś szczególnie aktualne – na które wielu poszukuje odpowiedzi, skłaniając się ku jednemu bądź drugiemu stylowi życia. Czy któryś z nich da człowiekowi prawdziwe szczęście? Wznowienie jednej z najwybitniejszych prac Ericha Fromma. Jeden z największych myślicieli XX w. wskazuje w swojej książce na dwa typy egzystencji właściwe współczesnej cywilizacji. Pierwszy to dominujący w nowoczesnym społeczeństwie industrialnym modus „posiadania”, drugi – modus „bycia” zakorzeniony w miłości i przewadze wartości humanistycznych nad materialnymi. „Mieć czy być?” stanowi dogłębną analizę kryzysu cywilizacji Zachodu i szczegółowy program społecznej i psychologicznejrewolucji mającej uratować zagrożoną planetę. I choć dzieło to ukazało się po raz pierwszy ponad trzydzieści lat temu, wciąż pozostaje aktualne wobec problemów, z którymi boryka się człowiek XXI w. jako jednostka i jako członek społeczeństwa, niezależnie od tego, w jakiej kulturze żyje.
Mieć czy być można podzielić na dwie części. Pierwsza to próba ukazania przyczyny, która według autora toczy współczesną cywilizację zachodnią. Druga jego to wizja naprawy społeczeństwa głównie poprzez zmiany ustrojowe w państwie.
Książkę zaczynamy od wyjaśnienia sposobu egzystowania współczesnego człowieka na modus "bycia" oraz "posiadania". Przyczynę kryzysu autor upatruje w tym, że dla większości ludzi modus posiadania jest sensem samym w sobie, można by powiedzieć, że taka osoba żyje by mieć...Czytaj całą recenzję
DerMirker
2018-08-26
Ocena:
5 / 10
Autor proponuje skupienie się na głębokim przeżywaniu własnego ja i samodoskonaleniu, odrzuca pęd za gromadzeniem rzeczy, a więc czysta utopia.
Ogólne wrażenie jest przeciętne, autor fascynuje się Marksem i socjalizmem oraz pokoleniem 1968. Przepowiada rychły koniec naszej zachodniej cywilizacji, bo czasy coraz gorsze, ludzie coraz bardziej źli i "kiedyś to było lepij". Jakbym czytał pamiętnik stetryczałego dziada, które wszystkie piękne chwile ma już za sobą, nic go nie cieszy i jest przekonany...Czytaj całą recenzję