Oto na dwór Kubłaj-chana, wnuka Czyngis-chana i pierwszego mongolskiego cesarza Chin, przybywa sławny podróżnik i kupiec z Wenecji, Marko Polo. Chcąc opisać świat, którym włada imperator, pokonuje barierę komunikacyjną przy pomocy gestów, szarad i przedmiotów przywiezionych z najdalszych zakątków cesarstwa. Gdy już wprawnie posługuje się językiem chana, wdaje się z nim w wielowątkowy intelektualny dialog o istocie życia i śmierci. Italo Calvino zabiera nas w pełną wrażeń podróż w głąb niemożliwego, wyimaginowanego cesarstwa. 55 opisów miast, 55 poetyckich impresji przeplatanych rozmowami dwóch myślicieli to jedna z tych prób badania granic literatury, które przyniosły włoskiemu pisarzowi sławę. Baśniowe krainy, nieistniejące egzotyczne miasta pojawiające się za sprawą opowieści na mapie wyobraźni w wielkim atlasie Kubłaj-chana stanowią jedyne w swoim rodzaju świadectwo potęgi języka.
ISBN: 9788377477960 Tłumacz: Alina Kreisberg Wydawnictwo: W.A.B. Liczba stron: 133
Oto na dwór Kubłaj-chana, wnuka Czyngis-chana i pierwszego mongolskiego cesarza Chin, przybywa sławny podróżnik i kupiec z Wenecji, Marko Polo. Chcąc opisać świat, którym włada imperator, pokonuje barierę komunikacyjną przy pomocy gestów, szarad i przedmiotów przywiezionych z najdalszych zakątków cesarstwa. Gdy już wprawnie posługuje się językiem chana, wdaje się z nim w wielowątkowy intelektualny dialog o istocie życia i śmierci.
Dziwna to była lektura, mam nadzieję zapomnieć o niej jak najszybciej. Mamy tutaj opisy miast, prawdopodobnie nawet "fantastycznych" metropolii o których opowiada Marco Polo - Kubilaj-chanowi (wnuk Chyngis-chana). Daje 4 gwiazdki bo niektóre opisy były intrygujące.
Lsrd
2015-03-03
Ocena:
8 / 10
Uczta dla wyobraźni przygotowana przez bogactwo opisów i kreatywność autora. Jedna z tych książek, w której treść odstawiłem na dalszy plan, a skupiłem się na formie, której Calvino jest mistrzem. "Niewidzialnie miasta" wprowadzają w stan marzeń, snów i fantazji. Obowiązkowa pozycja dla osób, które kochają opisy, zabawę słowem i profuzję epitetów. Książki nie trzeba czytać od deski do deski, wskazane jest wręcz delektowanie się każdym kolejnym miastem-opowieścią Marco Polo.