„Moja nowa ulubiona książka wszech czasów” – Bill Gates. Każdy, kto sądzi, że świat się kończy, powinien na nowo przemyśleć sprawę: ludzie żyją dłużej, są coraz zdrowsi, bardziej wolni i szczęśliwi, a chociaż świat stoi przed obliczem poważnych problemów, rozwiązania kryją się w oświeceniowym ideale stosowania rozumu i nauki. Czy świat naprawdę się rozpada? Czy ideał postępu się zdezaktualizował? W tej błyskotliwie napisanej ocenie kondycji ludzkiej w trzecim tysiącleciu psycholog poznawczy i intelektualista Steven Pinker nakłania nas, abyśmy się nie koncentrowali na krzykliwych nagłówkach i proroctwach zagłady, które wydobywają z nas najgorsze skrzywienia poznawcze. Zamiast tego radzi skupić się na faktach: na siedemdziesięciu pięciu zdumiewających wykresach Pinker pokazuje, że życie, zdrowie, dostatek, bezpieczeństwo, pokój, wiedza i szczęście wzrastają nie tylko na Zachodzie, lecz na... całym świecie. Motorem tego postępu nie jest jakaś kosmiczna czy mistyczna siła. Jest on dobrodziejstwem Oświecenia: przekonania, że wiedza może się przyczynić do poprawy ludzkiego losu. Pinker analizuje źródła sceptycyzmu i strachu. Czy ludzie są ze swej istoty irracjonalni? Czy do ugruntowania moralności potrzebujemy religii? Czy nowoczesność wpędziła nas w samotność i skłonności samobójcze? Czy żyjemy w „epoce postprawdy”? W „epoce terroru”? Czy wszystko się zawali w apokalipsie wojny jądrowej, niedoboru zasobów, zmian klimatycznych i zerwanej z uwięzi sztucznej inteligencji? Z intelektualną głębią i literacką swadą Steven Pinker przedstawia argumenty za rozumem, nauką i humanizmem: ideałami, których potrzebujemy, aby zmierzyć się z naszymi problemami i podtrzymać postęp ludzkości.
ISBN: 9788381164771 Tłumacz: Tomasz Bieroń Wydawnictwo: Zysk i S-ka Liczba stron: 660
Spodziewałem się czegoś w rodzaju bardziej poważnego i mądrego Harariego. Zawiodłem się okrutnie.
Autor bierze na warsztat kwestie dotyczące ludzkiego życia - od zdrowia i żywienia, przez bogactwo i nierówności ekonomiczne, aż po demokrację i zagrożenia egzystencjalne. Wspomaga się wieloma badaniami, statystykami szukając korelacji lub przyczynowości. Nakreśla również przyszłość rozumu, nauki i humanizmu...Czytaj całą recenzję
adamszuba
2021-05-20
Ocena:
8 / 10
Książka, która wstrzymała mnie na kilka tygodni (nie czytałam w tym czasie innych książek, choć zwykle czytam jedną-dwie tygodniowo). Jest obszerna a ponadto dotyka tak rozległych dziedzin życia, że musiałem sobie robić przerwy na przetrawienie materiału, ale i na pogłębienie informacji w innych źródłach (podcasty, wykłady, TEDx). Lektura nie jest więc łatwa, ale satysfakcjonująca. Myślę, że jest to inne, niż promowane w mediach spojrzenie na kondycję współczesnego świata. Polecam.
TeczkiUkladyAgentury
2020-01-20
Ocena:
7 / 10
Czy kapitalizm oraz cywilizacja naukowo-techniczna potrzebują apologii? Autor przekonuje, że tak, o czym świadczy panoszenie się postmodernizmu w naukach humanistycznych, wzbierająca w polityce fala populizmu oraz rosnące na całym świecie wpływy zamordystów i autokratów.
Ciekawie napisane, a autor przedstawia bardzo przekonujące argumenty. Chociaż trochę razi zbyt śmiałe postrzeganie niektórych spraw np. pewność że atom i geoinżynieria będą rozwiązaniem na rosnące emisje CO2; albo świecki humanizm...Czytaj całą recenzję