Napisana z wielkim rozmachem, kompletna biografia aktualnego prezydenta Rosji, która śledzi jego losy od spowitego tajemnicą, pozbawionego wygód dzieciństwa aż do dzisiejszych czasów, kiedy jest jednym z najbardziej konsekwentnych i nieodgadnionych przywódców we współczesnejhistorii świata. Jej autorem jest były szef moskiewskiej redakcji „The New York Timesa”.W porywającej opowieści o tym, w jaki sposób Putin zdobywał kolejne szczeble władzy, by w końcu zostać prezydentem Rosji, Steven Lee Myers wspomina jego najmłodsze lata przeżyte w skrajnej nędzy w Leningradzie, awanse w hierarchii KGB i wreszcie pełnię władzy. Towarzyszące jego karierze, znane czytelnikowi wydarzenia, takie jak zamach 11 września, wojna w Gruzji w 2008 roku, aneksja Krymu w 2014 roku czy też wciąż trwający konflikt na Ukrainie, zostały ukazane z zupełnie nowej perspektywy.Książka napisana jest... przystępnym językiem i poparta bogatym materiałem źródłowym, adresowana dla wszystkich tych, których interesuje świat, i chcą się dowiedzieć, co nowo odzyskana asertywność Rosji może znaczyć dla jego przyszłości.
ISBN: 9788379995523 Tłumacz: Maciej Potulny Wydawnictwo: Sonia Draga Liczba stron: 704
5/52
Zgodnie z tytułem, książka to opowieść o korzeniach Władimira Putina, młodości, drodze na szczyt i rządach aż do pierwszej połowy 2014 r., gdy doszło do aneksji Krymu. Autor nastawił się na możliwie obiektywne przedstawienie wydarzeń, które doprowadziły do obecnej sytuacji politycznej w Rosji.
Zaskoczyło mnie, że Putin został prezydentem Rosji niemalże przez przypadek, a na pewno nie było to...Czytaj całą recenzję
MartinMartinez
2017-08-14
Ocena:
9 / 10
Jakimś specjalnym miłośnikiem biografii nie jestem, choć kilka ich w życiu przeczytałem. Jedne uważam za pozycję bardziej udane (Ja, Ibra!, Wałęsa. Człowiek z teczki, Atomowy szpieg), inne za trochę mniej (Elon Musk, Feyman, Kowal. Prawdziwa historia). Jednak jeżeli miałbym wybrać dwie książki z tego gatunku, które najbardziej przypadły mi do gustu i zrobiły na mnie największe wrażenia, bez chwili zastanowienia wymieniam - Ojciec Tadeusz Rydzyk. Imperator oraz Nowy car.
Merytorycznie ocenić nie jestem w stanie, ale dla pasjonatów nauki - bardzo ciekawa rzecz. W pierwszej części mocno biograficzna; sylwetki badaczy XIX stulecia, mimo niewątpliwego uroku, trochę mnie wymęczyły. Im dalej w las, tym jednak robi się ciekawiej. Całość nie tylko pokazuje stan wiedzy (i, co ważne, niewiedzy), ale też stanowi fascynującą historię odkrywania tajemnic lodu. Autor odważnie wychodzi poza temat samego klimatu, szukając skutków epok lodowcowych dla flory, fauny, ewolucji człowieka...Czytaj całą recenzję