Książka, która stawia wyjątkowo śmiałą tezę, że Powstanie Warszawskie – choć było jednym z najbardziej bohaterskich zrywów – w świetle strat i jego konsekwencji okazało się pozbawionym sensu samobójstwem. Polskie Państwo Podziemne nie zdało egzaminu, twierdzi autor „Paktu Ribbentrop–Beck”, książki, która zachwiała świadomością historyczną Polaków. Swoje koncepcje, zamiast na realiach, kierownictwo naszego podziemia oparło na złudzeniach i pobożnych życzeniach. Nakazując wspierać oddziałom AK wkraczającą do Polski Armię Czerwoną, dopuściło się kolaboracji z wrogiem. Był to obłęd. Komenda Główna AK wydała w ten sposób swoich żołnierzy w ręce sowieckiej bezpieki. Tysiące z nich zapłaciło za to najwyższą cenę. Apogeum tego obłędu była decyzja o wszczęciu Powstania Warszawskiego. Zryw ten, choć bohaterski, nie miał najmniejszych szans powodzenia. Spowodował za to gigantyczne straty: zagładę 200 tys. Polaków, zburzenie stolicy – wraz z bezcennymi skarbami kultury – i zniszczenie AK. Jedynej poważnej siły, która mogła się przeciwstawić sowietyzacji Polski. Było to spektakularne, ale bezsensowne samobójstwo. Powstanie Warszawskie okazało się najlepszym prezentem, jaki mógł sobie wymarzyć Stalin.
„(…) pułkownik Ignacy Matuszewski, pisał, że podczas II wojny światowej «poniżaliśmy się w oczach Francuzów, a następnie pozwoliliśmy się zepchnąć do roli narzędzia polityki angielskiej». Po z górą półwieczu Piotr Zychowicz miał odwagę tę gorzką diagnozę rozwinąć. «Obłęd ’44» to opowieść o polskiej naiwności, brutalnej wojnie i zagładzie polskiego narodu. O polityce, która nie zna pojęcia honoru i «moralnego zwycięstwa» (…). Warto rozdrapywać zabliźnione rany, by już nigdy nie doprowadzić Rzeczypospolitej do samobójstwa i dziejowej katastrofy” – dr hab. Sławomir Cenckiewicz
O Autorze PIOTR ZYCHOWICZ jest publicystą historycznym. Pisze o II wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Był dziennikarzem „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Uważam Rze” oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Obecnie redaktor naczelny miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Warszawiak, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem bestsellera „Pakt Ribbentrop–Beck”, który wywołał niesłabnącą dyskusję, czy we wrześniu 1939 r. Polska nie powinna była zawiązać tymczasowego sojuszu z III Rzeszą. Tytuł ten „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” uznał za historyczną Książkę Roku 2012.
W ksiazce obrywa sie kazdemu, od Sikorskiego przez AK do Okulickiego. Jedyne pozytywne slowa dotycza Brygady Swietokrzyskiej.
Dziadekmietek
2019-01-06
Ocena:
6 / 10
Książka przedstawia opis akcji "Burza", Powstania Warszawskiego, a także ich okoliczności politycznych, społecznych i wojskowych. Autor przedstawia argumenty przemawiające, jego zdaniem, za bezsensem decyzji o wybuchu Powstania oraz nieudolności władz polskich: zarówno emigracyjnych w Londynie, jak i tych krajowych w postaci AK.
Ciekawa książka, która zbiera argumenty przeciwko decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego funkcjonujące do tej pory w dyskusji publicznej. Kwerenda autora musi imponować...Czytaj całą recenzję