Głośna po dziś dzień, obrazoburcza niegdyś powieść o nałogu, ponurym losie i upadku człowieka – w dwujęzycznej wersji, na którą składają się pełny rosyjski tekst utworu i polskie tłumaczenie. „Romans z kokainą. Роман с кокаином” to entuzjastycznie przyjęta przez krytykę opowieść o nałogu, o coraz bardziej ponurym losie, o upadku człowieka. Akcja utworu rozgrywa się w Rosji na początku XX wieku. Jej bohaterem i narratorem jest młody Rosjanin Wadim Maslennikow, który popada w uzależnienie od kokainy. Autorem „Romansu z kokainą” jest prawdopodobnie Mark Lewi (ok. 1900-1973). Część krytyków sądzi, że powieść wyszła spod pióra samego Vladimira Nabokova. Kto naprawdę ukrył się pod pseudonimem M. Agiejew? Do dziś nie wiadomo. Książka została wydana w wersji dwujęzycznej – zawiera pełny rosyjski tekst powieści i polskie tłumaczenie.
Aby zmienić wersję językową, wystarczy kliknąć numer akapitu.
Zdolność wywoływania fizycznego poczucia szczęścia bez jakiegokolwiek psychicznego związku z wydarzeniami zewnętrznymi, nawet gdy odbicie owych wydarzeń w mojej świadomości powinno stać się przyczyną mojej udręki, rozpaczy i cierpienia, właśnie ta zdolność kokainy była straszną siłą przyciągania, z którą walczyć i której się opierać [...] nie mogłem.
Nie tego się spodziewałam po tytule. Znaczy się książka jest o nałogu i o tym jak potrafi on upodlić człowieka, jednak nie jest o samym nałogu. Wadima...Czytaj całą recenzję
rassvet
2021-08-12
Ocena:
7 / 10
Powieść opowiada w pierwszej osobie losy młodego człowieka, Wadima Maslennikowa, który uzależnia się od narkotyku. Akcja obejmuje lata 1914-1919. Do dziś nie wiadomo, kto jest autorem "Romansu z kokainą", opublikowanego po raz pierwszy w 1934 roku. Istniały domniemania, iż pod tym nie rozszyfrowanym pseudonimem mógł się kryć sam Vladimir Nabokov, który nigdy nie zaprzeczył tym domysłom, ale też nigdy ich nie potwierdził. Obecnie uważa się, że pod tym pseudonimem ukrywał się najprawdopodobniej Mark Łazariewicz Lewi. Przed kilku laty powieść została powtórnie odkryta w środowisku rosyjskich emigrantów we Francji, wydana i szybko przełożona na kilka języków.