Literatura światowa! Jedna z najsłynniejszych powieści antywojennych. Książka o pisarzu, który nie potrafi wymazać z pamięciwspomnień z czasów wojny, chociaż z racji zawodu od lat zajmuje się tworzeniem fikcji. Mocno autobiograficzna, mieszająca dokument z science fiction. Wreszcie – mówiąc słowami autora – „krótka i popaprana, bo o masakrze nie sposób powiedzieć nic inteligentnego”. W zamyśle autora miała to być jego pierwsza książka. A jednak Vonnegut potrzebował dystansu lat, a także doświadczenia wynikającego z publikacji czterech wcześniejszych powieści, by wreszcie przelać na papier swoje doświadczenia z czasów, kiedy jako jeniec wojenny był świadkiem bombardowania Drezna. W rezultacie powstała książka uchodząca za jedną z najwybitniejszych amerykańskich powieści antywojennych. Jest to książka o pisarzu, który nie potrafi wymazać z pamięciwspomnień z czasów...wojny, chociaż z racji swego zawodu od lat zajmuje się tworzeniem fikcji; książka silnie autobiograficzna, mieszająca dokument z science fiction, pełna trupów i gwałtu, oskarżeń i egzorcyzmów, panicznego strachu i miłości; wreszcie – mówiąc słowami autora – książka „krótka i popaprana, bo o masakrze nie sposób powiedzieć nic inteligentnego”.
„Wspaniałe dzieło… i bardzo śmieszna książka, która nie pozwala nam na uśmiech. Smutna książka bez łez” – „Life”
Dobrze się czytało, chociaż przedstawiona historia nie porwała mnie. Wstawki humorystyczne raz lepsze, raz gorsze. Jak dla mnie jest to książka typu: przeczytaj – zapomnij.
problemat
2022-03-24
Ocena:
10 / 10
Super książka. Zabawna i prawdziwa o życiu. Wiele można się z niej dowiedzieć o życiu. I o wojnie, bo jest ona taka prawdziwa. Polecam wszystkim koneserom literatury pięknej jest to książka prawdziwie doskonała, dziwię się, że nie jest lekturą szkolną zamiast np. Dziadów Mickiewicza których i tak nikt nie czyta.
Piottix
2022-03-23
Ocena:
10 / 10
ISBN: 9788381164924 Tłumacz: Lech Jęczmyk Wydawnictwo: Zysk i S-ka Liczba stron: 240
Rzeźnia numer pięć to powieść antywojenna, która łączy w sobie autentyzm z fikcją. Wydarzeniem wokół którego kręci się jest bombardowanie Drezna, w którym według dzisiejszej wiedzy zginęło 25 tysięcy osób. Zdarza się.
problemat
2021-06-11
Ocena:
1 / 10
Książka idealna wręcz dla niewymagających czytelników o poglądach ciągnących w stronę pacyfizmu. Wiele niepotrzebnych opisów, wstawek. Bezsensowna fabuła. Brak tego zacięcia w języku, które charakteryzuje styl mistrzów. Bo styl Vonneguta to styl prostacki (albo stylizowany na prostacki - ale to jak w tym obrazku ,,spójrzcie, jestem opóźniony"). Jednak największym powodem, przez który Rzeźnia nie powinna być czytana przez wymagających od siebie i od literatury ludzi jest to, że książka mówi same oklepane...Czytaj całą recenzję
George_Stark
2021-03-08
Ocena:
10 / 10
Czy wiesz, co mówię facetom, którzy piszą książki przeciwko wojnie? - Nie. Ciekawe, co im mówisz. - Mówię: Dlaczego nie piszesz książek przeciwko lodowcom? Chodziło mu oczywiście o to, że wojny będą zawsze i że z równym powodzeniem można próbować powstrzymać lodowce. Ja również jestem tego zdania.
Opowieść o II wojnie światowej i bombardowaniu Drezna, oparta na wspomnieniach autora. Wydana po raz pierwszy ponad dwadzieścia lat po tych wydarzeniach. Bo autor nie bardzo potrafił o tym pisać. Sam...Czytaj całą recenzję