Na początku XX wieku polscy konstruktorzy odnieśli wiele sukcesów, znajdowali się w światowej czołówce. Wykazali się nie tylko dużymi zdolnościami konstruktorskimi, lecz także doskonałą umiejętnością maksymalnego wykorzystania skromnych możliwości, którymi dysponowali. Autor serii Andrzej Glass w bardzo dokładny sposób ukazał ich osiągnięcia i projekty. Podał wiele dokładnych danych technicznych, opisy historii poszczególnych projektów oraz opis wykorzystania samolotów w różnych dziedzinach życia. Zamieścił liczne fotografie i schematy. Pierwszy zeszyt z serii PKL przedstawia dwie konstrukcje PZL P.11 i PZL P.24.
Część II historii polskich konstrukcji lotniczych. PZL P. 7/8 miały liczne niedociągnięcia, po ich wyeliminowaniu i wzmocnieniu kadłuba narodziła się wersja P.11, czyli główny samolot września '39. W tle powstawał P.24, którego głównym zamierzeniem był eksport, co udało się połowicznie (Turcja, Rumunia).
konik_polanowy
2021-01-29
Ocena:
7 / 10
37 stron, pdf
Krótka, bo prawie 40 stronicowa książka przedstawia samolot opracowany głównie przez młodego (27 lat) inżyniera Zygmunta Puławskiego. Z poprzednich publikacji, wiem o trudnościach w konstrukcji i produkcji silników lotników miała II RP ("Prototypy samolotów bojowych i zakłady lotnicze. Polska 1930-1939 "). Tutaj jest więcej o konstrukcji skrzydeł, tzw. układ mewy, co ciekawe zastrzały nie sprawiają zbyt dużego oporu w locie, a po jednym z "Airshow", pomysł ten znalazł posłuch i stał...Czytaj całą recenzję