Stworzyły nas geny. To one są motorem ewolucji. Jesteśmy, podobnie jak rośliny i zwierzęta, maszynami przetrwania powołanymi do życia przez geny. Oto przeslanie, jakże okrutne!Samolubnego genu. Samolubny gen ukazał się po raz pierwszy w roku 1976 (wyd. pol. 1996, 2000) i od razu wywołał falę poruszenia wśród specjalistów-biologów i zwykłych czytelników. Zaproponowane w nim obrazowe przedstawienie życia ujmowanego z punktu widzenia ustaleń genetyki zbierało w jedną całość różne wątki myślenia o właściwościach doboru naturalnego, tworząc z nich zwartą pojęciową osnowę dla naszego rozumienia ewolucji oraz miało dalekosiężne implikacje. Intelektualnie rygorystyczna, a przecież napisana przystępnym językiem książka powszechnie uważana jest za arcydzieło pisarstwa naukowego, zaś wynikające z niej konkluzje pozostają dziś równie istotne, jak w dniu ukazania się pierwszego wydania. Niniejsza edycja..., autorsko przejrzana, oparta na jubileuszowym wydaniu brytyjskim z okazji trzydziestolecia pierwszego wydania (2006), zawiera nowe Wprowadzenie autora. Richard Dawkins (ur. 1941) profesor w katedrze Public Understanding of Science na uniwersytecie oksfordzkim; zoolog, etolog, ewolucjonista. Członek wielu towarzystw naukowych, laureat wielu nagród i wyróżnień, doktor h. c. wielu uniwersytetów; popularyzator nauki. Oprócz Samolubnego genu czytelnikowi polskiemu znany jest z innych bestellerowych książek, w większości wydanych przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, takich jak: Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa (1998), Rozplatanie tęczy (2001), Fenotyp rozszerzony (2003). W innych wydawnictwach opublikował książki: Ślepy zegarmistrz (PiW, 1995), Rzeka genów (CiS, 1995), Bóg urojony (CiS, 2007).
Książka autorstwa Richarda Dawkinsa porusza sposób analizowania ewolucji według genów a nie organizmów, jak głównie robiono to do 1975 roku. Pada w niej wiele rewolucyjnych stwierdzeń, m.in. Dawkins wprowadził do kultury popularnej słowo.. mem, które oznaczało analogiczny proces ewolucji, tyle, że kulturowej.
Czy warto ją przyswoić? Z wielu względów- tak. Jeśli lubisz literaturę naukową (ew. naprawdę wymagającą popularnonaukową) to liczba przypisów cię zadowoli (stanowi 25% całości !), Dawkins...Czytaj całą recenzję
Roman N.
2018-03-19
Ocena:
10 / 10
Przed przeczytaniem tej pozycji myślałem że wiem sporo o ewolucji. Zaskakująca, wspaniała, wciągającą opowieść o tym jak samolubny gen może zbudować stabilne pozornie altruistyczne struktury.
Księgarnia
Typ
Poprzednia cena
Cena
Akcja
papier
Brak danych
25,14 zł
Majk_
2017-08-29
Ocena:
9 / 10
Richard Dawkins jest postacią dość kontrowersyjną. Religijna prawa strona ironicznie nazywa go papieżem ateizmu i skupia się na jego krytyce zorganizowanej wiary, z kolei lewa strona afektywnie przez prawą stronę zwana "lewactwem" często gani go za, według nich nieuzasadnioną, krytykę islamu.
Samolubny Gen to moim zdaniem magnum opus Dawkinsa bo w tym dziele skupia się na edukacji biologicznej, która moim zdaniem wychodzi mu sporo lepiej niż krytyka religii.
Wydana prawie 40 lat temu książka o ewolucji i o tym, jak geny walczą o przetrwanie i dlaczego są samolubne. Dawkins tworzy bardzo dobre metafory, które pomagają w zrozumieniu treści. Powstrzymuje się też przed używaniem skomplikowanego słownictwa, które mogłoby utrudniać odbiór. Zdecydowanie jest to książka godna polecenia. Nowe wydania uzupełnione są o znaczne ilości przypisów.