Ucieczka od wolności (1941) to część studium o strukturze charakteru współczesnegoczłowieka i o wzajemnej zależności czynników psychologicznych i socjologicznych. Fromm bada mechanizmy ucieczki od wolności, próbuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego wolność nie jest dla człowieka wartością absolutną, dlaczego można go bez trudu podporządkować, zniewolić, dlaczego potrzebny mu jest wódz i poczucie identyfikacji z grupą. Nie jest to jednak książka o jakimś konkretnym, nazistowskim czy komunistycznym, zniewoleniu, ale o dobrowolnym poddawaniu się człowieka każdemu zniewoleniu, które daje poczuciebezpieczeństwa i oddala samotność.Z okazji 70 lat istnienia "Czytelnika" ukazuje się kolekcja tytułów wybranych z dorobku wydawnictwa. Edycję wyróżnia jednolita szata graficzna autorstwa Andrzeja Heidricha. Ucieczka od wolności jest kolejną książką w tym cyklu.
Dla fanów Ericha Fromma i analizy kapitalizmu w przełożeniu na życie jednostki - pozycja absolutnie obowiązkowa. "Ucieczka od wolności" to prawdopodobnie najważniejsza książka filozofa, która nie na darmo...Czytaj całą recenzję
Księgarnia
Typ
Poprzednia cena
Cena
Akcja
papier
Brak danych
20,62 zł
Arhkoe
2020-09-05
Ocena:
8 / 10
Czy ludzie pragną wolności, czy jednak czują wewnętrzną potrzebę posiadania przywódcy i "lubią" być zniewoleni? Książka napisana dość prostym językiem, czyta się ją przyjemnie i szybko, a co najważniejsze pozwala zrozumieć dlaczego ludzie uciekają od wolności.
Majk_
2017-08-29
Ocena:
7 / 10
Fromm w swoim najsławniejszym dziele dokonuje psychologicznej i psychoanalitycznej analizy obywatela Trzeciej Rzeszy.
Adolf Hitler to interesujący temat do dyskusji. Z jednej strony temat tabu, bo jakakolwiek próba zainteresowania nim może być pomylona z sympatią, z drugiej zaś fascynujący: co mogło siedzieć w głowie tego człowieka i ludzi którzy go wybrali?
Centralną ideą książki jest wolność. Autor rozdziela ją na wolność pozytywną i wolność negatywną, pokazuje dlaczego ludzie chcą tych wolności...Czytaj całą recenzję
S........a
2015-07-09
Ocena:
9 / 10
Erich Fromm to filozof niemiecki żydowskiego pochodzenia. Na początku lat 30., w związku z pojawieniem się na scenie politycznej Niemiec Hitlera, postanowił wyjechać do USA. W swojej pierwszej, a jednocześnie chyba najbardziej znanej książce postanowił przeanalizować, dlaczego ludzie chętnie oddają swoją wolność innym. Czyni to głównie na przykładach religii epoki reformacji oraz nazizmu.
W pierwszych rozdziałach Fromm opisuje rozwój indywidualizmu. Po średniowieczu nastał renesans, który postawił...Czytaj całą recenzję
dumnie
2015-03-25
Ocena:
9 / 10
Najsłynniejsza książka Fromma (1. wyd. w 1941r.), który tłumaczy w niej, dlaczego wolność nie jest dla człowieka wartością absolutną. Na przykładzie fenomenu hitleryzmu wyjaśnia, dlaczego ludzie niepotrafiący odnaleźć się w nowoczesnym świecie zapewniającym równość szans, czyli niepotrafiący przejść z wolności negatywnej do pozytywnej, gotowi są podporządkować się grupie, wodzowi, czy innemu wyższemu autorytetowi dla ucieczki od uczucia samotności, izolacji czy niepewności.