
Wyroby pomysłowość wokół nas
Dostępna w abonamencie:
www.legimi.pl
Opis książki
Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością. Autorka, nawiązując do najlepszych tradycji rodzimej antropologii, w wernakularnej twórczości dostrzega przede wszystkim nieskrępowaną wyobraźnię, swobodne podejście do norm estetycznych i religijnych, szczyptę sentymentalizmu i przemyślność. Tropiąc wytwory pomysłowości, zarówno te z okresu PRL-u, jak i całkiem współczesne, Olga Drenda podróżuje po Polsce, odwiedza kolekcjonerów i twórców zwykłych-niezwykłych przedmiotów. Wyroby to świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi. Olga Drenda – dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii... Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Współautorka polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu i Wybuchowego biletu W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz fragmentów Bukaresztu Małgorzaty Rejmer na język angielski. Mieszka w Mikołowie.
Kategoria główna:
Porównaj ceny wydań w księgarniach
Artykuły o książce

Fragmenty opinii o książce2 recenzji
- Lata 80. i 90. były już tak dawno, że ludzie w nich urodzeni zaczynają o nich pisać książki. To kolejna książka o tych latach, napisana przez autorkę Duchologii Polskiej - Olgę Drendę.
Tym razem wracamy myślami do wszelkiego rodzaju osobliwości rzeczy codziennych: płotów z metaloplastyki, podróbek zachodnich figurek z kreskówek pochodzących z rodzimych chałupniczych manufaktur, zwierzątek działkowych stworzonych ze starych opon i złomu. Głównie potrzebą upiększania przestrzeni wokół siebie naznaczonej... Czytaj całą recenzję - Po bardzo fajnej Duchologii w której autorka przypomina (starszym)/ przybliża (młodszym) życie w poprzenim ustroju w Polsce, w Wyrobach skupia się i przedstawia jak polacy radzili sobie z wszechobecnie panującymi niedoborami w kontekście ozdabiania swojego najbliższego otoczenia.
Dla kogoś urodzonego już kapitalistycznej rzeczywistości i kogoś kto raczej dba o estetykę swojej przestrzeni, mentalność dizajnerów-amatorów z poprzednich pokoleń jest po prostu nie do zniesienia. O ile z perspektywy czasu... Czytaj całą recenzję